Полтавський ГЗК: боротьба продовжується!

Липень та серпень 2010 року стали місяцями, які ознаменувалися різними за змістом акціями протесту найманих працівників найбільшого в Україні експортера залізорудної сировини – ВАТ “Полтавський ГЗК”, який належить контрольованій народним депутатом К.Жеваго групі Ferrexpo, та громадськості, яка підтримала протестуючих робітників по всій Україні й закордоном.

Вимогами робітників стали:
1)      підвищення заробітної плати;
2)      зменшення денних та місячних норм праці до рівню. Який може бути виконаний без порушення техніки безпеки та відповідає мізичним можливостям людського організму;
3)      повернення соціального та пенсійного забезпечення за “першим” (або, відповідно, “другим”) “списком шкідливості” усім, хто має на них право згідно законодавства.

Піком боротьби стала акція уповільнення роботи працівників кар’єру Полтавського ГЗК, яка тривала близько двох тижнів, але була брутально подавлена із застосуванням штрейкбрехерів, озброєної міліції та незаконних дій органів прокуратури.

Тоді естафету робітників перейняла радикально налаштована молодь по всій Україні. Зокрема, протягом серпня 2010 молодіжні акції протесту проти цинічних дій К.Жеваго та групи Ferrexpo пройшли у Києві, Львові, Полтаві, Рівному, Сумах та Тернополі. Останньою тенденцією стали спрямовані проти “фініків” (інша назва бізнес-імперії К.Жеваго) акти індивідуального “автономного спротиву”, як наприклад проведений на початку вересня в Одесі.

Тим часом, “війна графіті” проти порушення олігархом прав робітників, яка розпочалася раніше у Києві, розповсюдилася, також, на Тернопіль та Вінницю.

Зважаючи на чисельні запевнення представників центральних та обласних органів державної влади, профспілка “Народна солідарність” та трудівники Комбінату сподівалися, що бодай державне втручання примусить власника до конструктивних переговорів зі своїми найманими працівниками.

Нажаль, нічого подібного не відбулось, не дивлячись на заяви чиновників Мінпромполітики та Полтавської ОДА про, ніби то, наявність діалогу. Натомість протягом останнього часу прес-службою Полтавського гірничо-збагачувального комбінату розповсюджено заяву, в якій від імені керівництва ВАТ “Полтавський ГЗК” відверто заявляється про відмову роботодавця визнавати законні права утвореної на підприємстві первинної профспілкової організації Всеукраїнської профспілки “Народна солідарність”.

Зокрема, на сайті інформагенції “Українські новини” опубліковано анотацію прес-релізу ПГОК, де стверджується дослівно наступне: роботодавець “может вести переговоры … поскольку “Народная солидарность”, по данным комбината не имеет офиса, юридического адреса, регистрации и, соответственно, не является профсоюзом.”

Роблячи подібні заяви, керівництво Полтавського ГЗК завідомо вводить громадськість України в оману та звершує злочин, передбачений ст. 170 Кримінального кодексу України – перешкоджання законній діяльності профспілки.

Тим часом на підприємстві продовжуються системні порушення правил безпеки праці, черговим кричущим свідченням чого є сумнозвісний наказ № 1800 від 04.08.2010, який всупереч відповідному нормативному документу Держгірпромнагляду (наказ № 61 від 18 березня 2010 року) запроваджує на карєрі ГЗК т. зв. “мінімальну швидкість руху” – не менше 20 км/год., незалежно від дорожних умов.

В зв’язку з цим профспілка “Народна солідарність” вимушена нагадати наступні добре відомі факти:

Відповідно до статей 2, 3 та 7 Конвенції Міжнародної організації праці № 87 про свободу асоціації та захист права на організацію, наймані працівники без якої б то не було різниці мають право створювати на свій вибір організації без попереднього на те дозволу, а також право вступати в такі організації з єдиною умовою підлягати статутам цих останніх.

Організації працівників мають право опрацьовувати свої статути й адміністративні регламенти, вільно обирати своїх представників, організовувати свій апарат і свою діяльність і формулювати свою програму дій. Державна влада зобов’язана утримуватися від будь-якого втручання, здатного обмежити це право або перешкодити його здійсненню. Набуття прав юридичної особи організаціями працівників не може бути підпорядковано умовам, здатним перешкодити застосуванню цих постанов.

Відповідно до ст. 16 Закону України від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”, профспілка, об’єднання профспілок набуває права юридичної особи з моменту затвердження свого статуту. Статусу юридичної особи набувають також організації профспілки,  які діють на підставі її статуту. Відповідно до Статті 14 Закону “Про профспілки…” статути профспілок приймаються їхніми з’їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки.

Відповідно до пункту 4 Перехідних положень цього ж Закону, інші закони та нормативно-правові акти України застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Всеукраїнська профспілка “Народна солідарність“ створена установчими зборами осіб, які об’єдналися у профспілку, 18 березня 2010 року, в місті Києві. У той же час установчими зборами Профспілки було затверджено її Статут, таким чином профспілка набула прав юридичної особи.

Установчі збори Первинної профспілкової організації Всеукраїнської профспілки “Народна солідарність” Відкритого акціонерного товариства “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” відбулися у місті Комсомольську 27 червня 2010 року, з того ж часу ця первинна профспілкова організація набула прав юридичної особи, затвердивши для керівництва своєю діяльністю Статут Всеукраїнської профспілки “Народна солідарність” без змін.

Відповідно до ст. 10 Закону “Про профспілки…” усі профспілки рівні перед законом і мають рівні права щодо здійснення представництва та захисту прав і інтересів членів профспілки.

Таким чином власники Полтавського ГЗК, основним з яких є Костянтин Жеваго, свідомо порушують законодавство України про профспілки та соціальний діалог, прикриваючи штучними та юридично необґрунтованими претензіями своє фактичне небажання йти на будь-які поступки трудящим. На жаль, цьому найвищою мірою сприяє позиція державної влади всіх рівнів, яка не лише не застосовує своїх можливостей для захисту законних прав своїх громадян, але й прямо та в багатьох випадках явно незаконно діє на боці власника.

В цих умовах профспілка “Народна солідарність”:

1. Добиватиметься від держави вчинення законного впливу на власника з метою змушення його до виконання законодавства про профспілки.

2. Звертатиметься до міжнародних інстанцій з метою вчинення ними тиску на Уряд України, щоб добитися від нього виконання ратифікованих Україною конвенцій Міжнародної організації праці.

3. Звертатиметься до політичних сил, які виявлять здатність до дій, орієнтованих на зміну сучасного буржуазно-олігархічного курсу урядової політики, стосовно об’єднання зусиль у боротьбі за права трудящих.

4. Звертатиметься до профспілок та громадянського суспільства на Україні та в світі стосовно організації всебічного тиску на власників Полтавського ГЗК з метою спонукання їх до діалогу з працівниками.

Боротьба триває!

Більше про “італійський страйк” на Ferrexpo можна знайти тут: http://www.youtube.com/user/WorkersVsFerrexpo

і тут: http://straik.wordpress.com

Advertisements

5 responses to “Полтавський ГЗК: боротьба продовжується!

 1. Пінгбек: Хроніка самозахисту: уроки та аналітика низового спротиву » АНОНС: Лондон-Київ-Комсомольськ

 2. Пінгбек: 03 вересня 16.00 – ралі протесту: Київ-Лондон-Комсомольськ | Striker's Blog

 3. The pay and conditions these miners have to endure reeks of a corrupt and medieval government system, and is an outrage and blatant disregard for the human rights of native Ukrainian workers by a shameless greedy western corporation. Sack the government !!!

 4. У п’ятницю, 03 вересня, у Києві, Лондоні та Комсомольську пройшли громадські акції на підтримку вимог робітників Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, який належить контрольованій народним депутатом України К.Жеваго міжнародній групі Ferrexpo, та на знак протесту проти репресій, спрямованих супроти активістів робітничого руху на комбінаті.

  Більше про це дивіться тут: http://straik.wordpress.com/2010/09/02/rally-2010-09-03/

  і тут: http://samozahist.org.ua/?p=37876

 5. Комсомольськ

  ВО “Свобода” підтримало трудящих Полтавського ГОКу:
  http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/016456/

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s