Хто стане акціонерами приватного ЗАТ ”Соціальний діалог в Україні”?

23 грудня 2010 року Верховна Рада прийняла “у другому читанні та вцілому” нібито малопримітний закон “Про соціальний діалог в Україні”, а вже 27 числа того ж місяця він з великим поспіхом, всупереч звичайній практиці, був переданий на розгляд Президентові.

Новий закон поділяє існуючі професійні спілки на “репрезентативні” (повноправні) та “нерепрезентативні” (обмежені у своїх правах).

Для визнання “репрезентативним” всеукраїнське об’єднання профспілок має довести свою чисельність – не менше 150 тис. членів; всеукраїнська профспілка повинна, відповідно, охоплювати не менше 3 % працівників певної “галузі”, обласна – не менше 2 % “зайнятого населення” області. “Нерепрезентативні профспілки” не матимуть права брати участь у Генеральній, галузевих та регіональних угодах, органах управління фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, тощо.

На практиці це призведе до того, що єдиним суб’єктом “соціального діалогу” на рівні багатьох областей лишиться тільки одне профоб’єднання – відповідна “облпрофрада”, яка є залишком системи радянських профспілок. Усі ж нові незалежні профспілки, створені за час незалежності України, опиняться за межами офіційних механізмів соціального діалогу, що по-суті підриває саму його ідею, замінюючи реальний діалог імітацією.

Для простого трудівника набуття чинності цими законодавчими нормами означатиме лише одне: подальше звуження правових можливостей захисту профспілками його законних інтересів.

Проте, в масштабі всієї країни даний закон матиме ще один вельми важливий наслідок: повну монополізацію та безконтрольність управління з боку влади та наближених до неї бізнесових кіл коштами соціального страхування в обсязі не менше 20 мільярдів гривень на рік, що утворюються за рахунок обов’язкових нарахувань на виплачувану всім легально працюючим найманим працівникам заробітну плату.

Якщо донині до складу керівних органів фондів державного соціального страхування входили, за певною традицією, не лише представники провладної Федерації профспілок України, але й певна кількість осіб, делегованих від “незалежних профспілок”, то зараз ці фонди чекає кадрове переформатування, в ході якого вони мають опинитися під контролем одного-єдиного бізнес-угрупування, очолюваного відомим Дмитром Фірташем, котрий спеціально для цього нещодавно очолив такзваний Спільний представницький орган сторони роботодавців у цьому самому “соціальному діалозі”.

Очевидно, що явне порушення Конституції України, яка передбачає рівність прав усіх профспілок, за задумом організаторів затіяного перерозподілу управління соцстрахом жодним чином не має стати йому на заваді.

“У ст. 36 Конституції України прямо зазначено, що “усі професійні спілки мають рівні права”. Відповідно до тієї ж статті “ніхто не може бути … обмежений у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій”. Зазначене положення Конституції однозначно буде порушене, якщо “нерепрезентативні профспілки” та їхні члени будуть позбавлені права участі у колективних переговорах національного та галузевого рівнів, а також в управлінні соціальним страхуванням,” – зазначають лідери незалежних профспілок у своєму зверненні до Президента В.Януковича, повний текст якого можна побачити тут.

Таким чином, даний закон штучно штовхає практично усі нові незалежні профспілки України до відстоювання прав та інтересів своїх членів виключно методами прямих радикальних дій (доповнюючи собою цілий шерег інших законодавчих актів останнього часу, що чинять те саме з широким спектром інших соціальних верств та груп українського суспільства).

Проте, чи дослухається Президент до голосу представників трудящих, або, як це останнім часом зазвичай стається, зробить вибір на користь “всесильного” промосковського олігархічного бізнес-угрупування, стане відомо не пізніше 11 січня, коли спливає відведений йому Конституцією термін для підписання закону “Про соціальний діалог…” або накладення на нього вето.

Більше матеріалів з прес-конференції представників незалежних профспілок, присвяченої проблемі монополізації представництва профспілкового руху та соціального страхування, яка пройшла в інформаційній агенції УНІАН 04 січня 2011 року, дивіться, будь ласка, тут…

Advertisements

One response to “Хто стане акціонерами приватного ЗАТ ”Соціальний діалог в Україні”?

  1. Пінгбек: Хроніка самозахисту: уроки та аналітика низового спротиву » Хто стане акціонерами приватного ЗАТ ”Соціальний діалог в Україні”?

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s