Рік осередку ВП «Народна солідарність» в АТ «Укрексімбанк»

08 липня 2016 виповнився рік з моменту створення первинної профспілкової організації ВП «Народна солідарність» в Публічному акціонерному товаристві «Державний експортно-імпортний банк України».

На світлині: засновниці Первинної профспілкової організації ВП «Народна солідарність» в АТ «Укрексімбанк» та голова ЦКК Профспілки Олексій Кляшторний біля входу жо центральної будови Банку в м. Києві з вул. Антоновича. Літо 2015. В центрі – голова Профкому ППО Ірина Мацько.

На світлині: засновниці Первинної профспілкової організації ВП «Народна солідарність» в АТ «Укрексімбанк» та голова ЦКК Профспілки Олексій Кляшторний біля входу жо центральної будови Банку в м. Києві з вул. Антоновича. Літо 2015. В центрі – голова Профкому ППО Ірина Мацько.

На цьому державному підприємстві, котре наразі є третім за розміром активів банком України, існує та шириться неприйнятна практика масового переведення працівників на роботу на умовах цивільно-правових договорів, при виконанні фактично саме трудових функцій, на постійній основі та з підпорядкуванням правилам внутрішнього розпорядку підприємства. Зрозуміло, що це веде як до зниження платежів до Державного бюджету і Пенсійного фонду, так і позбавлення трудящих таких елементарних прав, як оплачувані відпустки та лікарняні.Але найгіршим, звичайно ж, є те, що найманий працівник, який погодився працювати незаконним цивільно-правовим договором, який по-суті є нічим іншим, ніж «схемою» ухиляння від податків, живе в постійному стресі та страху, що ніколи не минає, у будь-який момент втратити засоби до життя: адже роботодавець може звільнити його у будь-який момент, попередивши про це лише за два тижні та без будь-якої вихідної допомоги. Оформити собі допомогу по безробіттю після цього теж неможна – адже людина, нібито, в Банку як штатний працівник «не працювала», отже і «звільнена» формально не була. «Розірвано договір» – та й усе…

Тим не менше переважна більшість охоплених фіктивним «аутсорсингом» трудівників, які працюють на найрізніших посадах, від електрика до працівника PR-відділу, і раніше були повноцінними штатними працівниками Банку з «повним соціальним пакетом» покірно і «беропотно»погодилась перейти на такі жалюгідні та принизливі умови найму, як тільки начальство цього забажало.

На протидію цій ганебній практиці влітку 2015 року встали не люди з красивими назвами посад, відносно високою (порівняно з її середнім жебрацьким рівнем в країні) заробітною платою та ні на чому не заснованою завищеною самооцінкою, а 11 прибиральниць банківських приміщень. Несподівано для впевненого в своїй можливості «творити що завгодно» роботодавця вони заявили, що не збираються писати на його вимогу неправдиві заяви на звільнення «за власним бажанням», принижено дякуючи при цьому за те, що їх залишають працювати по-суті нелеґально, не позбавляючи, втім, одразу останнього шматка хліба, а захищатимуть свої права.

Доклавши до цього значної турботи та істотних зусиль, профспілка «Народна солідарність» змогла добитися залишення всіх цих працівниць на своїх робочих місцях, не допустивши їхнього звільнення «за скороченням», яким їм погрожувала (навіть письмово попередивши про це) адміністрація Банку.

На жаль, відповіддю адміністрації став не початок цивілізованого діалогу з незалежною профспілкою, а дріб’язковий психологічний тиск, розрахований на те, що в людей «здадуть нерви»: встановлення незручного графіку роботи, спроби безпідставного і незаконного «позбавлення премії», протиправна відмова перераховувати незалежній профспілці членські внески в безготівковій формі, відмова надати голові Профкому належну за законом додаткову відпустку для проходження профспілкового навчання і так далі.

Особливо дошкульного тиску зазнала саме голова виборного органу первинки, прибиральниця службових приміщень Банку Ірина Андріївна Мацько: адміністрація збирала цілі «консиліуми» досить високих посадових осіб, аби скласти спрямовані на залякування профспілкової лідерки юридично нікчемні «акти» про її нібито неякісну роботу, вдавалися до інших анекдотичних дій, про які на профспілковому сайті непристойно навіть писати. Однак, усе це «закінчилося нічим»: найбільше, що спромоглася зробити роздратована адміністрація непокірливій працівниці – це одноразове незаконне зменшення розміру премії в обсязі близької 150 грн.

Вдруге незалежна профспілка змогла продемонструвати свою ефективність приблизно через рік, влітку 2016-го, коли «під каток» незаконних скорочень потрапили вже не прибиральниці, а малярі-штукатурники, столярі, мулярі та інші працівники «допоміжних», проте насправді важливих для забезпечення роботи великої установи, де працюють тисячі людей, професій: їх хотіли «викинути на вулицю», а натомість укласти із «зовнішніми» підрядниками угоди на виконання всіх відповідних видів робіт, на «відкатах» за які хтось в адміністрації Банку міг би «непогано заробити». Профспілці вдалося тоді зберегти ще 12 робочих місць, не допустивши звільнення ні одного її члена.

Сьогодні осередок ВП «Народна солідарність» в АТ «Укрексімбанк» міста Києва нараховує вже понад 50 членів, які регулярно сплачують членські внески. Багато хто з них відзначає, що крім самого збереження свого робочого місця вагоме значення має для них людська гідність та свідомість своїх трудових прав, які дає членство у вільній профспілці.

Центральний координаційний комітет Всеукраїнської профспілки «Народна солідарність» постійно «тримає руку на пульсі» подій в АТ «Укрексімбанк», не має наміру толерантно ставитись до фактів невиконання керівництвом Банку українського і міжнародного законодавства про свободу об’єднання та профспілки і вживатиме всіх дій на те, аби забезпечити надалі всім категоріям працівників цієї важливої для всієї держави фінансової установи право на гідну працю.

Хлопці

На світлині: заступниця голови Профкому Первинної профспілкової організації ВП «НС» в АТ «Укрексімбанк» Ніна Бабич (в центрі, у спецодязі прибиральниці) та голова ЦКК Профспілки Олексій Кляшторний з членами Профспілки, які уникли незаконного скорочення у червні 2016 біля входу до центрального офісу Укрексімбанку на вул. Тверській у Києві…

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s